ÇANAK ANTEN


Çanak Anten en yalın tabirle uydu sinyallerini almak ve göndermek için kullanılırlar. Çanak antenler sistem ihtiyaçlarına ve farklı standartlara göre çeşitli özelliklerde ve boylarda üretilirler. Parabol, Ofset, Flat, Multifocus, delikli anten olarak değişik tipte çanak antenler vardır.

Parabol çanak  antenler uyduya daha geniş açı ile bakan daha yuvarlak ve merkez bombesi biraz daha fazla tipteki antenlerdir. Offset olanlar ise ufuk açısına daha fazla bakarlar ve elips şeklinde daha ince bombelidirler.

Ofset Antenler yapılarından ötürü daha fazla sinyal toplayabilirler ve özellikle kış aylarında çok daha az kar tutarlar. Hemen her tip Offset Antene bağlanabilen DiseqC Motorlar sayesinde bu antenler hareket özelliği kazanabilmektedirler. motorun taşıyabileceği yük miktarına göre elbette Parabol antenlere de bu motorlar takıla bilmektedir.

Multifocus anten gelince birden fazla uyduyu alabilecek şekilde ayarlanmış antenlerdir. Olayın mantığı şudur, uydulardan yollanan sinyaller çanak antende toplanır, çanak antenin tam odak noktasında olan lnb’ye yansıtılır. Çanak anteni 42 derece doğu uydusunda bulunan Türksat 4A uydusuna ayarladığımızı farz edelim. Anteniniz 42 derece doğu yörüngesine ayarlı iken, Türksat 4A uydusunun sağında ve solunda bulunan diğer uydulardan da sinyal alınabilmektedir.. Bu sinyaller farklı odak noktasındadır ve lnb’ye yeterince güçlü ulaşmaz. İşte multifocus (çoklu anten) antenlerin çoklu odağa sahip olma özelliğinden dolayı bu sağda ve solda bulunan diğer uydulardan gelen sinyaller daha iyi toplanmakta ve her uydunun odak noktasına koyduğunuz lnb ile ayrı ayrı bu uydular izlenebilmektedir.

Delikli çanak anten, mesh anten veya elek anten olarak da bilinmektedir. Bu anten çeşidi özellikle yağışın fazla olduğu, çok rüzgar alan kesimlerde diğer anten çeşitlerine göre avantaj sağlamaktadır. Delikli yapısı sayesinde çok rüzgarlı, fırtınalı havalarda rüzgarın şiddetini daha az hissederek kolay kolay yön kaybı yaşamaz, bunun yanı sıra diğer anten çeşitlerine göre çok karlı havalarda diğer antenlere göre daha az kar tutar.